Na urodzaj pomidorowy: pasta i masłoSądziłam kiedyś, że nie ma czegoś takiego, jak za dużo nocnych pieczonych pomidorów. Do czasu, aż M okazyjnie kupił pięć kilo owoców, po czym trochę zaniedbałam ich przechowanie. W skrócie, musiałam szybko choć część wykorzystać, i stanęło na blaszce w piekarniku. By potem nie jeść ich w nieskończoność, wymyśliłam dwa pomysły na wykorzystanie z użyciem miksera ręcznego (tzw. żyrafy) lub malaksera.

Na pierwszy ogień masło o pomarańczowej barwie ;).

Masło pomidorowe

Zmiksować pomidory z bazylią. Dodawać masło łyżeczka po łyżeczce, stale miksując. Jeśli wyglądałoby na to, że masa się warzy, umieścić miskę we wrzątku lub nad nim i energicznie ubijać, aż masło znów będzie gładkie (co łatwiej zrobić, jeśli użyjecie miksera ręcznego). Doprawić solą do smaku. Jeść od razu lub schłodzić (nie twardnieje tak jak czyste masło). Podawać do pieczywa lub jako okrasę do pieczonych warzyw, ryb lub steków.

Na urodzaj pomidorowy: pasta i masłoGdy spróbowałam pierwszy raz tej pasty prawie krzyknęłam: „o rany, tu jest miso?! Przecież go nie dodałam!”. Tak działają suszone pomidory.

Pasta z soczewicy podwójnie pomidorowa

  • 120g pieczonych pomidorów
  • 30-35g suszonych pomidorów*
  • 1/4 szklanki (4 łyżki) czerwonej soczewicy
  • mały ząbek czosnku
  • opcjonalnie: oliwa, sól

* Z oliwy można użyć bezpośrednio, suche trzeba wcześniej dokładnie opłukać wodą lub krótko namoczyć i osuszyć.

Soczewicę ugotować na miękko w ½ szklanki wody (uważać, by nie przypalić, tj. pamiętać, że ta soczewica gotuje się błyskawicznie i równie szybko znika w niej woda ;)), przestudzić. Zmiksować z czosnkiem oraz pieczonymi i suszonymi pomidorami (nie odcedzać przesadnie z ew. płynu). Nie radzę solić przed zmiksowaniem – pomidory nie w zalewie nawet po opłukaniu wystarczą za całą sól, te w oliwie też są mocno doprawione, więc lepiej sprawdzić po fakcie. Gdyby masa wydawała się za sucha, dolać trochę oliwy (np. tej z pomidorów). Przechowywać w lodówce, skropione oliwą. Świetnie pasuje oczywiście do pieczywa, ale również jako zamiennik hummusu np. do bliskowschodnich przekąsek typu falafel.

Na urodzaj pomidorowy: pasta i masłoSkoro o nocnym pieczeniu mowa, polecam również tak przygotowane śliwki – trzeba korzystać z sezonu!