Weekendowa piekarnia #48: Bułeczki z hotelu Parker HouseGospodyni kolejnej piekarni, Atinabc, zaprezentowała nam dwa przepisy do wyboru. Wybrałam bułeczki z bostońskiego hotelu Parker House, które już wielokrotnie widziałam na różnych blogach. Bułeczki są proste do wykonania, choć ich właściwe złożenie w sposób symetryczny oczywiście mnie przerosło (część wyglądała jak klapnięte czapki Smerfów ;). Przede wszystkim jednak bułeczki są pyszne, zwłaszcza pożerane w ok. 15 minut od wyjęcia z pieca. Pierwszy raz w życiu zainwestowałam w wysokoglunetową mąkę Manitobę i jej tu użyłam, ale zapewne można zrobić z każdej mąki. Poniżej przepis wg podany przez Atinę.

Składniki:

  • 1 łyżeczka drożdży instant (10g świeżych)
  • 125ml letniego mleka
  • 30g płynnego masła
  • 15g płynnego masła do smarowania
  • 1 łyżka cukru
  • 1 jajko
  • 280g maki pszennej
  • 1 łyżeczka soli

Drożdże rozpuścić w połowie mleka, odczekać 5 minut.

Resztę mleka rozmieszać z 30g masła, cukrem i jajkiem. Mąkę wymieszać z solą, dodać do niej rozpuszczone drożdże i resztę składników. Zagniatać aż powstanie gładkie, miękkie i elastyczne ciasto. Włożyć je do miski wysmarowanej masłem i odstawić przykryte do wyrośnięcia na 1 i pól godziny, do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 20 x 40 cm. Prostokąt pociąć na 4 paski o szerokości ok. 5 cm. Każdy pasek zaś podzielić na 4 części. Powstanie 16 małych prostokątów.

Powierzchnie każdego posmarować płynnym masłem, złożyć na pół posmarowaną powierzchnia do środka, nie całkiem dokładnie, lecz tak, aby wierzchnia część wystawała ok. 1 cm. Kawałki układać na blasze dość luźno jeden za drugim, opierając następny na tym wysuniętym 1 cm.

Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Całość jeszcze raz posmarować masłem i piec w nagrzanym do 220°C piekarniku 15-20 minut.

A tutaj jeszcze, co Mirabbelka napisała o tym cieście : To ciasto można użyć do każdego rodzaju wypieków, bo świetnie się formuje. Często je robi w sposób uproszczony, tzn. wkładając w formę lekko rozpłaszczone bułeczki jedna za drugą, jak na zdjęciach, które można oglądnąć tutaj. Można zmniejszyć jeszcze ilość drożdży, ale wtedy wydłużyć oczywiście czas wyrastania.

Polecam!