Weekendowa piekarnia - chleb pełnoziarnisty na zakwasie z kaszką kukurydzianą

Kolejna propozycja na Weekendową Piekarnię organizowaną przez Margot. Chleb na zakwasie, z niecodziennym dodatkiem polenty (kaszki kukurydzianej). Niestety, jak parę z nas odkryło w trakcie pieczenia, wbrew temu, co mówi przepis, chleb należy piec w foremce, bo jest za luźny na pieczenie solo. Można ograniczyć wodę, ale wtedy się straci wspaniały wilgotny miąższ, więc ja bym raczej polecała foremki – bo też uważam, że lepiej podzielić chleb na 2 części i piec dwa bochenki niż jeden wielki, ale to już kwestia gustu i podejścia.

Składniki (namaczanka): 200 g polenty (kaszki kukurydzianej), 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej (typ 2000), 300 g wody: wymieszać w wieczór poprzedzający pieczenie
Ciasto: 200g mąki pszennej pełnoziarnistej, 50g wody, 16g soli, 550 g pszennego zakwasu z pełnoziarnistej mąki -100% hydracji), cały soaker – namaczanka, 80g melasy (dodałam trochę mniej – 3 łyżki)

W misce połączyć wszystkie składniki soakera – namaczanki, nakryć i zostawić na 8 godzin (lub na noc). W tym samym czasie warto przygotować potrzebny do pieczenia tego chleba zakwas o hydracji 100%. Tu można poczytać o hydracji. Do tego chleba będzie nam potrzebne 275 g maki pszennej pełnoziarnistej typ 2000 i 275 g wody, raz 1-2 łyżki zakwasu, wymieszać – nakryte zostawić na ok. 8 godzin (lub na noc). Następnego dnia: połączyć wszystkie składniki ciasta ręcznie/mikserem, aż dobrze się połączą. Ilość wody dostosować do konsystencji ciasta. Wyrabiać ciasto ok. 10 minut, ciasto będzie lepkie i raczej mało elastyczne. Przełożyć ciasto do miski, włożyć do foliowej torebki i odstawić do rośnięcia na 1 godzinę i 45 minut – złożyć/zamieszać raz ciasto po 50 minutach. Ciasto powinno powiększyć objętość o około 50% (moje rosło dłużej i bez składania, bo wyszłam z domu). Z wyrośniętego ciasta zrobić kulę (jeśli się da, jeśli ciasto zbyt luźne, proponuję krótko zamieszać/zagnieść), nakryć i odstawić na odpoczynek na 25 minut. Ukształtować bochenek/bochenki i umieścić w foremce/foremkach. Naciąć raz chleb przez środek ostrym nożem czy żyletką (można to zrobić przed samym pieczeniem). Zostawić nakryty lub włożony do torebki foliowej do rośnięcia na 45 minut. Tymczasem rozgrzać piekarnik z kamieniem do pieczenia do temperatury 220 stopni C. Wyrośnięty chleb piec z para 10 minut  i kolejne 45 minut – jeśli pieczemy dwa bochenki, pieczemy każdy ok. 30 min łącznie. Następnie wyłączyć piekarnik i pozostawić chleb w lekko uchylonym piekarniku na 15 minut. Gotowe chlebki będą wydawać głuchy odgłos postukane od spodu.

A tak wygląda mój „krowi placek” w przekroju:

Weekendowa piekarnia - chleb pełnoziarnisty na zakwasie z kaszką kukurydzianą