FocacciaJesteście team focaccia cienka i chrupka, czy może nieco grubsza, dająca się przekroić na pół, by posłużyć jako materiał na kanapkę? U mnie to tak: pizza cienka, focaccia w dwóch wariantach, ale ze skłonnością ku tej grubszej. Niedawno dwukrotnie przetestowałam na rodzinie opcję 'foczki’ bez wyrabiania i okazuje się, że jest to całkiem uniwersalny wypiek – zwłaszcza tylko trochę przestudzony, albo przynajmniej lekko ciepły.

Przepis zobaczyłam u Jadłonomii, ale tak naprawdę nic innego, jak stary i dobry przepis Laheya na no knead breadCzyli: nie trzeba mieć miksera, składniki mieszamy do połączenia, mąka może być i uniwersalna. Dodatki opcjonalne, ale moim zdaniem przynajmniej trochę grubej soli i ziół się przydaje.

Składniki (1 duża blaszka):

  • 750g mąki pszennej (najlepiej chlebowej, ew. orkiszowej lub mieszanka; z braku ww. może być uniwersalna)
  • 18g świeżych drożdży
  • 500ml letniej wody*
  • 2 1/4 łyżeczki soli
  • kilka łyżek oliwy
  • opcjonalne dodatki do wyboru: zioła, sól gruboziarnista, pomidory koktajlowe

* Można zastąpić (częściowo lub całkowicie) serwatką w temp. pokojowej.

FocacciaCo najmniej 12h przed planowanym pieczeniem rozpuścić drożdże w wodzie, dodać pozostałe składniki ciasta i wymieszać byle jak, czy też tylko do połączenia składników. Wlać do miski ok. 1-2 łyżek oliwy, obtoczyć w niej ciasto. Dokładnie nakryć naczynie i umieścić w lodówce.

Kolejnego dnia wyłożyć ciasto na blaszkę nakrytą papierem do pieczenia, rozciągnąć natłuszczonymi dłońmi. Odstawić do napuszenia w ciepłym miejscu co najmniej 1,5h. Po tym czasie zrobić w cieście dołeczki, posypać grubą solą i dodać ew. inne dodatki (zioła, oliwki itd.), całość skropić oliwą. W przypadku pomidorów koktajlowych można przekroić je na 1/2 (jak na zdjęciu) i wcisnąć wcześniej w ciasto – u mnie po ok. 1h wyrastania, po czym odstawić do dalszego napuszenia. Warto dokładnie je pokryć oliwą przed pieczeniem.

Focaccię piec w piekarniku nagrzanym do 230 st. (termoobieg) przez ok. 20 minut, lub do wyraźnego zezłocenia. Podawać najlepiej po lekkim przestudzeniu, albo przynajmniej choć trochę ciepłą.

Co z focaccią zrobić? Podać świeżo upieczoną, najlepiej gościom, z dodatkiem oliwy, warzyw, może sera itd. Dodatek ulubionego sosu pomidorowego, na ciepło lub na zimno, też zawsze mile widziany.