O odkryciu, jakim jest gruby bulgur, pisałam ze 2 lata temu. Choć upały jakoś specjalnie na razie Polski mocno nie dotykają, węglowodan gotowy do spożycia tylko przez zalanie (wcześniej) wodą, to latem zbawienie, zwłaszcza, że świetnie się łączy z daniami warzywnymi, wszystkim co zielone i/lub bliskowschodnie. Dlatego niedawno przygotowałam zielony bulgur, „jedno oko na Persję” oraz bardziej konkretną sałatkę obiadową, przygotowaną z garścią zieleniny z ogrodu (albo dżungli pourlopowej – jak weszłam między grządki po powrocie, najpierw osłupiałam, potem załamałam ręce, i do tej pory wszystkiego nie przepieliłam ;/).
W obu daniach podstawą jest szklanka bulguru namoczona ok. 2h w 2 szklankach wody z hojną szczyptą soli, mieszana co jakiś czas.
Bulgur w klimatach lekko perskich
Składniki:
- szklanka grubego bulguru jw.,
- garść posiekanych lub porwanych ziół (np. mięta i bazylia, można użyć mięty i pietruszki),
- garść szpinaku (ew. przelanych wrzątkiem i osuszonych liści boćwiny bez łodyg),
- ok. 2 łyżek z grubsza posiekanych pistacji,
- ok. łyżki suszonego berberysu,
- sól, oliwa, łagodny ocet/sok z cytryny
Wymieszać bulgur z zieleniną i bakaliami, doprawić do smaku solą, oliwą, octem np. jabłkowym lub sokiem z cytryny. Odstawić na co najmniej 10 minut, wymieszać i ew. jeszcze raz doprawić. Podawać z grillowanymi potrawami lub np. takimi klopsikami. Do delikatnej ryby też mi pasuje.
Sałatka z bulguru z fetą
Składniki:
- szklanka bulguru jw.
- 2 małe cebule dymki
- garść świeżego groszku oraz cavolo nero lub jarmużu,
- zioła – mięta i koperek – 2/3 do patelni, reszta posiekana surowa
- opcjonalnie: kilka listków musztardowca lub pikatnej rukoli
- oliwa, ocet lub cytryna, sól wg uznania
- 150g fety,
- ok. 8 pomidorów suszonych (namoczonych lub w oliwie, osączonych)
Dymkę posiekać, przesmażyć na niewielkiej ilości oleju/oliwy, dodać porwane cavolo nero (bez łodyg). Smażyć chwilę, aż liście zmiękną, dodać łyżeczkę wody, wyłuskany groszek, hojną szczyptę soli i 2/3 ziół, gotować minutę. Przykryć naczynie i odstawić na bok na kilku minut, kiedy zajmiecie się pozostałymi czynnościami: posiekaniem reszty ziół i dodaniem ich do bulguru razem z pokruszoną fetą, pokrojonymi pomidorami i ew. liśćmi rukoli/musztardowca. Do naczynia dodać przesmażone warzywa i całość wymieszać. Doprawić do smaku oliwą, łagodnym octem lub sokiem z cytryny oraz solą.