Sok owocowy (przepis drugi)

Gęste (syropowe) soki owocowe lub kwiatowe ostatnio schodzą u nas dość szybko, za sprawą M, które dodaje je do wody pitnej. To on postanowił, że w tym roku chce wyprodukować zapasy na co najmniej kolejny rok. Mój poprzedni sposób na sok odrzucił ze względu na dodawanie wody, natomiast zastosował coś w rodzaju domowej sokownicy – z durszlaka i garnka. Tegoroczna metoda sokowania jest prawie bezobsługowa, bo garnek siedzi w piekarniku, można jednak sok też robić na płycie kuchennej, wymaga to jednak większego nadzoru i częstej regulacji temperatury – żeby nie była za niska ani za wysoka.

Składniki:

  • Owoce (np. wiśnie, porzeczki) i cukier w proporcji 2:1*, czyli np. 2 kilo owoców i kilo cukru
  • duży garnek
  • durszlak (odporny na działanie temp. 90 st. C – od naszego odkręciliśmy rączki)

Owoce umyć, umieścić w durszlaku, durszlak umieścić w garnku, owoce zasypać cukrem. Umieścić w piekarniku nastawionym na 90 st., przykryć i zostawić na 45-60 minut (dłuższy czas, jeśli np. owoce były w temperaturze niższej, niż pokojowa). Garnek wyjąć na blat i rozgnieść owoce z cukrem za pomocą tłuczka do ziemniaków (lub podobnego narzędzia). Umieścić z powrotem w piekarniku na 15 minut. Czynności powtórzyć jeszcze trzykrotnie. Powstały sok zlać (jeśli nie zależy Wam na klarowności, masę owocową można jeszcze lekko przetrzeć) i od razu przelać do słoików/butelek i spasteryzować. W przypadku późniejszej pasteryzacji trzeba sok jeszcze raz podgrzać do 70 st. C przed przelaniem do naczyń.
* Jeśli nie lubicie bardzo słodkich soków a porzeczki/wiśnie są bardzo dojrzałe i stosunkowo słodkie, można dać tylko 2,5:1. W przypadku malin bym dała 3:1.

Odnośnie pasteryzacji w butelkach: nigdy tego wcześniej nie robiliśmy, tymczasem okazało się, że część naszych nakrętek – choć teoretycznie powinna była znieść temperaturę 140 st. wewnątrz piekarnika – okazała się nieodporna na podgrzewanie. Można oczywiście pasteryzować w butelkach z tzw. pałąkiem (swing top), ale nasze drugie podejście było z prawdziwymi korkami, które M zabezpieczył dodatkowo drutem a la koszyczki do szampana (można kupić takie gotowe). Produkcja domowych koszyczków w etapach wygląda jak poniżej:

Sok owocowy (przepis drugi)

Sok owocowy (przepis drugi) Sok owocowy (przepis drugi)

Sok owocowy (przepis drugi) Sok owocowy (przepis drugi)

W skrócie, chodzi o ułożenie dwóch zaciśniętych jak na zdjęciu kawałków drutu na krzyż na korku i związanie ich razem za pomocą trzeciego kawałka druciku. Koszyczek (domorosły lub nie) ma zabezpieczyć korek przed wystrzeleniem. Butelki z sokiem pasteryzowaliśmy ok. 15 minut w 140 st. C, potem zostawiliśmy je jeszcze na ok. 10 minut w piekarniku.

PS. Wytłoczyny owocowe można jeszcze wykorzystać – jako nadzienie do tarty lub do jogurtu, owsianki czy twarogu :).