Pasta z fasoli

Hummus z białej fasoli mignął mi gdzieś na zdjęciu w internecie i MUSIAŁAM go zrobić. Najlepiej natychmiast, no, dobrze, odcierpiałam czas moczenia fasoli. Ku swojemu smutkowi w szafce znalazłam jej tylko małą garść i musiałam dosztukować grochem…

Tu taka uwaga: oczywiście, ktoś może się obruszyć, że nie ma czegoś takiego jak hummus z fasoli, (a pesto jest tylko z bazylii). Nie podchodzę emocjonalnie do nazewnictwa w tym przypadku (nie to, co do takiego „sernika” z kaszy jaglanej ;)), ale jakoś rzeczywiście bardziej pasuje mi nazwa pasta. Ewentualnie smarowidło. Pokrewne awaryjnemu z samego grochu, ale clou smakowe tkwi, moim zdaniem, w dodatku świeżego estragonu (tzw. francuskiego**).

Składniki:

  • ¾ szklanki fasoli Jaś
  • ok. ½ szklanki grochu w połówkach*
  • liść laurowy
  • ok. 2 łyżek dobrego oleju np. rzepakowego, z lnianki lub oliwy
  • sól, pieprz, sok z cytryny (wszystko do smaku)
  • ok. łyżki posiekanego estragonu francuskiego (koniecznie!**)
  • opcjonalnie: ok. ½ łyżki liści majeranku
  • kopiasta łyżka tahiny

Fasolę namoczyć na noc. Następnego dnia odcedzić, zalać świeżą wodą, dodać liść laurowy i groch, zagotować, skręcić ogień na średni i gotować, aż całość będzie miękka (ok. 1 h; nie szkodzi, jeśli groch się rozpadnie); co jakiś czas sprawdzać, czy woda nadmiernie nie odparowała. Odcedzić (wodę z gotowania można zachować do ew. rozrzedzenia pasty), wymieszać z pozostałymi składnikami w malakserze, zmiksować na gładko, doprawić wg uznania. Zajadać na dobrym pieczywie (na zdjęciach widać chleb żytni na zaparce) lub w towarzystwie świeżych warzyw.

* Oczywiście można użyć samej fasoli, u mnie miks był z konieczności.

** Nie rozumiem, czemu nie ma więcej informacji na temat odmian estragonu, ale rosyjski jest bardziej wytrzymały, łatwiejszy w hodowli, ale niestety smakuje i pachnie tylko sianem, za to trudniejszy do utrzymania francuski ma wyraźny, świeży anyżowy posmak – a więc bardzo się różnią, jeśli chodzi o walory kulinarne! Wspominałam o tym zresztą np. przy okazji soli 12 ziół.

Pasta z fasoli