Strudel z wiśniami

Jakiś czas temu napisała do mnie Basia w temacie sera na strudel serowy (Topfenstrudel). W trakcie wymiany maili zeszło nam na inne warianty tego austriackiego wypieku, np. wersję wiśniową. Basia swoją jadła w Wiedniu – ja kilkakrotnie w Cafe Gastun w Dorfgastein (i nawet mam na to dowód zdjęciowy). Cafe Gastun, będąca połączeniem kawiarni z piekarnią, serwuje zresztą strudle prawie z każdym rodzajem lokalnych owoców: jest rabarbarowy (kwaaaaśny!), z owoców leśnych, jagodowy, ze śliwkami – innymi słowy rzadko spotykane warianty. Wiśniowy także na pewno jest robiony w wiśni, i to chyba a la „szklanki”, bo kwaśnością niewiele ustępuje rabarbarowi ;).

Wracając do tematu: z Basią tak gadu gadu o wiśniach, aż postanowiłyśmy (wirtualnie) razem upiec Kirschstrudel. 14 lipca, jako rocznica zburzenia Bastylii (krwawy soczek, turlające się owoce też mogą się kojarzyć z pewnym aspektem Rewolucji…), wydawał się właściwą datą.

Strudel z wiśniami

Strudel wykonałam na bazie sprawdzonego przepisu na jabłeczny, w wiśniami postępując według zaleceń Basi:

Kirschstrudel (ciasto): jak TU

Kirschstrudel (nadzienie): 1kg wiśni (najlepiej wczesne, dość jasne i kwaśne, tzw. „szklanki”), 400g cukru, bułka tarta (ok. 2-3 łyżek; jeśli jest b. sucha, tzn. nie przygotowana na świeżo, warto ją wcześniej krótko przesmażyć w niewielkiej ilości masła lub zwilżyć rozpuszczonym masłem), ponadto: ok. 80g stopionego masła do polania ciasta

Wiśnie wydrylować, zasypać cukrem, odstawić na 1-2h. Odcedzić na durszlaku, lekko dociskając łyżką, cenny sok złapać do miski (i wypić – polecam 1:1 lub 1:2 z wodą sodową :). Po rozwałkowaniu i rozciągnięciu ciasta oraz przycięciu brzegów wg instrukcji rozrzucić bułkę tartą równomiernie na 2/3 ciasta, a na bułce owoce. Uwaga: będzie się wydawać, że jest ich za mało, ale naprawdę tyle wystarczy. Dalej postępować jak w wariancie z jabłkami.

Strudel z wiśniami

Nie wiem, czy muszę dodawać, że strudel najlepiej smakuje na ciepło, lekko oprószony cukrem pudrem i – w wersji luks – podany z domowymi lodami waniliowymi. Mnie ta wersja luks się trafiła i bardzo polecam ;). W opcji codziennej ciasto niepodgrzane, tylko ocukrzone, jest także bardzo smaczne. Gdyby mnie ktoś przycisnął i miała wybrać tylko jeden wariant strudla, prawdopodobnie byłby to klasyczny Apfel, ale ten Kirschstrudel depcze mu po piętach. Po prostu – to dobry wypiek. Wersję Basi można obejrzeć na Makagigi i 55 pierników.

Strudel z wiśniami

A do zrobienia serowego coraz bardziej dojrzewam…

Zapisz