Dwa pomysły na (jajeczne) śniadanie

Jajka i śniadanie… Śniadanie z udziałem jajek… Jakoś jedno z drugim wiąże się w sposób naturalny (do tego stopnia, że po powrocie z Indii miałam kilkutygodniowy jajowstręt). Dla mnie stanowią jednak odświętną pozycję w menu, bo staramy się ograniczać ich spożycie, więc z reguły pojawiają się na stole raz w tygodniu – w niedzielny poranek. A że pomału zbliża się weekend, oto dwie proste propozycje.

Pasta jajeczna #2 (#1 można znaleźć TU)

Składniki: 1 duże jajo, świeżo ugotowane na twardo (może być też na półtwardo), 1 płat śledziowy a la matjas w oleju, ok. łyżki posiekanego pora (zielona część) lub szczypiorku, ok. łyżki rukoli, łyżeczka kwaśnej śmietany, ok. 1/2 łyżeczki musztardy, sól, pieprz do smaku

Wszystkie składniki poza przyprawami dokładnie i raczej drobno posiekać, dobrze wymieszać, doprawić do smaku (z solą delikatnie, bo śledź raczej powinien zasolić całość), odstawić na kilka minut przed podaniem. W moim odczuciu nie nadaje się do zbyt długiego przechowywania, tj. zjadłabym w ciągu góra doby ;).

Druga propozycja to nieco zdekonstruowane jaja w kokilce – tzn. składniki podobne, ale ani cienia kokilki…

Dwa pomysły na (jajeczne) śniadanie

Jajo sadzone na boćwinie i łososiu wędzonym

Składniki: 1-2 ząbki czosnku, garść boćwiny (kilka łodyg – ok. 5), ew. większa garść szpinaku, sól, pieprz, ok. 100g wędzonego łososia, 2 jaja sadzone

Czosnek posiekać, krótko przesmażyć na niewielkiej ilości oleju, dodać zieleninę: przebraną, umytą, osuszoną, z grubsza pokrojoną (dotyczy boćwiny). Dusić na średnim ogniu ok. 10 minut, pod koniec doprawić do smaku (pamiętając, że łosoś jest także słony). Przełożyć jarzynę na dwa (najlepiej podgrzane talerze), na wierzchu rozłożyć łososia, porwanego na strzępki. Osobno usmażyć jaja, umieścić na zieleninie z łososiem, podawać od razu.

A skoro o śniadaniach mowa… Koktajl zimową porą też można zrobić: z czerwonych pomarańczy (ok. 1,5 owocu na głowę), zalanych maślanką (na 3 pomarańcze – ok. 400ml) i zmiksowanych z dodatkiem miodu.

Dwa pomysły na (jajeczne) śniadanie