Germknödel

O ile Apfelstrudel jest w Austrii wszędzie (od piekarni po restauracje) i to cały rok, jeśli na stole pojawi się Germknödel (tłumaczenie dosł. „knedel drożdżowy”), to musi być chłodno, w górach, a lokal raczej siermiężny, typu schronisko czy karczma. O tym knedlu wielkości grejpfruta pisałam nie raz i nie dwa, jednak do tej pory produkcja domowa ograniczała się do ugotowania zamrożonego produktu ze sklepu. Choć już niedługo będę jadła Germa na stoku, miałam ochotę zmierzyć się z tym deserem sama, a ponieważ wyszło świetnie, spieszę pokazać na blogu.

Napisałam najpierw „nietypowy deser” – jednak pyzy drożdżowe na parze są w kuchni polskiej znane, knedle ze słodkim nadzieniem – także. Czemu więc omlet cesarski, tj. Kaiserschmarrn’, cieszy się takim powodzeniem w polskiej blogosferze kulinarnej, a Germknödel nie? Zagadka. Ja w każdym razie bardzo polecam ;).

Germknödel

Poniższy przepis powstał na podstawie znalezionego na forum Cincin, u mnie jednak zmiany m.in. w ilości drożdży, składzie nadzienia itd. Nie robiłam także sosu waniliowego, tylko najprostszą klasyczną posypkę makowo-cukrową plus stopione masło. Przygotowałam ciasto z 1/2 porcji, z której ulepiłam 4 knedle.

Składniki (na 6-8 knedli):

Ciasto:

 • 26g świeżych drożdży
 • 500 g mąki
 • 150 ml mleka
 • 80 g cukru
 • 2 jajka
 • 100 g stopionego masła
 • 1/2 łyżeczki soli
 • parę kropel ekstraktu waniliowego

Nadzienie:

Na wierzch:

 • ok. 6 łyżek stopionego masła
 • ok. 3 łyżek maku (zmielonego lub roztartego w moździerzu)
 • 2 łyżki cukru pudru

Drożdże rozczynić z łyżką cukru (odsypaną z 80g) i łyżką letniego mleka, odstawić na kilka minut. Dodać pozostały cukier, mleko, mąkę, sól i wanilię, wyrabiać ciasto, na koniec wlać stopione masło. Wyrabiać, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne – gdyby bardzo się lepiło, dodać dodatkową łyżkę mąki, ale unikać nadmiernego podsypywania. Odstawić do wyrośnięcia. Podzielić na 6-8 równych części, każdą nadziać powidłami, zawijać na kształt bułeczki/pączka, przykryć i odstawić do ponownego wyrośnięcia. Przygotować garnek do gotowania na parze, zagotować wodę. Wyrośnięte knedle gotować na parze po 2-3 sztuki jednocześnie (bardzo rosną) przez 25 minut*. W tym czasie wymieszać mak z cukrem pudrem i stopić masło do polania. Podawać knedle od razu po ugotowaniu, polane masłem i posypane makiem z cukrem. Uwaga – sycące!

* Położyłam je bezpośrednio na sitku-parowniku, nie wykładałam go ściereczką.

Germknödel

PS. Uwaga, knedle bardzo dobrze się mrożą w postaci surowej. Uformowanym dać odpocząć ok. 10-15 minut, potem owinąć każdego z osobna w woreczek i delikatnie przełożyć do zamrażarki. Rozmrażanie: wyjąć do  temp. pokojowej ok. 30-40 minut przed gotowaniem, potem gotować normalnie, tylko ok. 5-7 minut dłużej.