Weekendowa Piekarnia #81: bułeczki (brioszki) cytrynowe

Majana, gospodyni lipcowej, wakacyjnej Piekarni, zaproponowała nam bułeczki cytrynowe, które okazały się de facto brioszkami, i to naprawdę pysznymi – chyba jednymi z najlepszych, jakie zrobiłam. Zniknęły w tempie błyskawicznym (przeżyłam przykre rozczarowanie rano, otwierając chlebak*). Fakt, że robiłam je, gdy jeszcze trwał mundial, ładnie pasuje do kształtu gotowych bułeczek – nie przypominają Wam w całości piłki nożnej :)? Poniżej przepis za Majaną.

* M: „Bo za mało zrobiłaś”.

Weekendowa Piekarnia #81: bułeczki (brioszki) cytrynowe

Składniki:

Ciasto:
*300 g mąki (u mnie mieszanka zwykłej i chlebowej i ok. 2-3 łyżki więcej, bo ciasto było b. kleiste)
*6 g drożdży świeżych (lub 1 łyżeczka drożdży instant)
*100 ml mleka
*60 g cukru
*60 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
*2 jajka
*skórka starta z 1 cytryny
*3/4 łyżeczki soli

Do posmarowania i posypania: 1 jajko, płatki migdałów, mak (wszystko pominęłam)

Mąkę przesiać (pominęłam), zrobić w niej wgłębienie. Wkruszyć drożdże i rozpuścić je w części mleka wymieszanego z 1 łyżeczką cukru. Pozostawic na 5 minut. Po wyrośnięciu zaczynu dodać resztę składników, mleko wlewać stopniowo. Wyrabiać ok. 10 min, aby uzyskać miękkie, elastyczne ciasto. Pozostawić do podwojenia objętości na 2-2,5 h.

Wyrośnięte ciasto położyć na blacie, delikatnie nacisnąć, by odgazować i podzielić na 9 (u mnie więcej) części. Z każdej uformować bułeczkę i ułożyć je obok siebie w wysmarowanej masłem blaszce o średnicy 20 cm. Przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania (około 1,5 godziny – u mnie krócej, ok. 50 min). Bułeczki posmarować jajkiem wymieszanym z łyżeczką wody, posypać płatkami migdałów (można kruszonką) (pominęłam, tylko spryskałam lekko wodą).

Piekarnik nagrzać do 200 st C, wstawić wyrośnięte bułeczki i piec ok. 25 minut (ja moje nakryłam w ok. połowie czasu folią, bo nie chciałam by się za bardzo zrumieniły). Ostudzić na kuchennej kratce.

Na zdjęciu powyżej ciepła, oderwana brioszka i ciepła konfitura porzeczkowa.