Weekendowa Piekarnia #67: Wielkanocny Kurczaczek

No dobrze, w oryginale – wybranym przez gospodynię WP nr 67, Paulinę, był Wielkanocny Kogut. Ponieważ jednak Wielkanoc kojarzy mi się z zajączkami, barankami i kurczaczkami, a nie z kogutami, a zachęcano nas do kreatywności, postanowiłam ulepić Kurczaczka. W związku z tym jednak, że sztuka 3 D* nigdy nie była moją mocną stroną, mój wypiek jest dość abstrakcyjny. M zawołany, by podziwiać surowe dzieło, powiedział: „Eeee… no rozumiem, że to ma być kogucik…” Ja: „Kurczaczek”. M: „… Kurczaczek. Ale nie widać”. Cóż, informuję: to jest kurczaczek abstrakcyjny, a to w górnym lewym rogu, to ul/słońce z resztek chleba. W piekarniku całość lekko się zrosła 🙂 A poniżej przepis z moimi zmianami/uwagami.

Składniki:

  • 330 g mąki pszennej
  • 25 g mąki żytniej (typ 2000) – zastąpiłam orkiszową typ 2000
  • 4 g drożdży instant lub 8 g świeżych (u mnie te ostatnie)
  • 180 g wody (u mnie ciut więcej)
  • 20 g miodu
  • 20 g masła roślinnego (dałam zwykłe)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oleju do smarowania
  • 1 jajko + łyżeczka soli (pominęłam) do smarowania przed pieczeniem

Krok 1. Drożdże suche – wrzucamy do miski bezpośrednio, drożdże świeże – rozpuszczamy wcześniej w wodzie. Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce, mieszam, po czym przekładamy na blat i wyrabiamy, aż będzie elastyczne (albo wyrabia za nas mikser :).

Krok 2. Formujemy w kulę, smarujemy olejem i wkładamy do miski. Przykrywamy ściereczką/folią spoż. i odstawiamy na 1 h.

Krok 3. Po tym czasie wyjmujemy z miski, dzielimy na 5 części. Toczymy wałeczki. I z wałeczków (obrazek pomocniczy u Pauliny) formujemy kogucika (albo kurczaczka 🙂 Oczywiście możecie zrobić po swojemu. Gotowy kształt układamy na papierze do pieczenia.

Krok 4. Przekładamy na blachę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 20-30 minut. W tym czasie nagrzewamy piekarnik (do 220 C) (ja wcześniej, bo piekłam na kamieniu).

Krok 5. Po tym czasie kogucika smarujemy rozkłóconym jajkiem z dodatkiem soli (pominęłam). Polecam też dodać 1 łyżeczkę wody (pominęłam). Takiego posmarowanego kogucika wkładamy do nagrzanego do 220 C piekarnika i pieczemy około 20 minut (u mnie naparowanym).

Weekendowa Piekarnia #67: Wielkanocny Kurczaczek

Pieczywo najsmaczniejsze jeszcze ciepłe – miękkie i lekko chałkowate, ale rano następnego dnia także się dobrze sprawowało.

* Dobrze, że nie widzieliście mojej rzeźby w zielonym mydle przedstawiającej gen. Świerczewskiego (czyt. wynik zadania plastycznego w II klasie szkoły podstawowej). Jako wzór służył ten banknot 🙂 Było tym bardziej abstrakcyjnie, że nauczycielka kazała nam kupić mydło szare, po czym 90% dzieci pojawiło się w szkole z toaletowym. Uwierzcie, w tym ostatnim trudno się rzeźbi. Szczególnie z takim modelem…