Sezon ogórkowy

Sezon ogórkowyOgórki małosolne już ćwiczyliśmy w tym roku parę razy. Niedawno też zajęliśmy się ogórkami, które, mamy nadzieję, będziemy jeść dopiero za jakiś czas. Przepis na słodko-kwaśną sałatkę szwedzką (którą bardzo lubię) znalazłam rok temu gdzieś w sieci, ale trochę go zmieniłam – tj. wyrzuciłam ze składu marchewkę, zredukowałam cebulę i nie odliczam rygorystycznie przypraw. Z podanych ilości wyjdzie niewielka ilość sałatki – kilka słoików; ja robiłam z 3kg ogórków.

Sałatka szwedzka

Składniki: 1,5kg ogórków, sól (użyłam niejodowanej), 100g cebuli, zalewa: 250ml octu 10%, 350g cukru, 600ml wody, ziele angielskie, gorczyca, pieprz, opcjonalnie: marchewka, czosnek

Ogórki myjemy dokładnie, cebulę obieramy i kroimy w plastry. Warzywa mieszamy i układamy równą warstwą w szerokiej misce/miednicy. Zalewamy ogórki wodą z solą (dając płaską łyżkę soli na litr) – przy takich proporcjach będziemy potrzebować ok. 1,5-2 l wody. Przykrywamy, odstawiamy na 3 h. Po tym czasie odcedzamy. Zagotowujemy zalewę. Ogórki umieszczamy ciasno do prawie pełna, dodajemy trochę pieprzu i gorczcycy oraz ok. 2 kulek ziela angielskiego do każdego słoika. Opcjonalnie można dołożyć po plastrze marchewki na słoik lub trochę czosnku (nie próbowałam). Zalewamy gorącą zalewą. Słoiki pasteryzujemy 15 minut.

Sezon ogórkowyOgórki kiszone robimy na podobnej zasadzie, co małosolne, ale zalewamy wodą ostudzoną. Ważne jest, by dać możliwie dobrą wodę (np. źródlaną) i sól niejodowaną. M uważa, że porządne ogórki mają sporo chrzanu 😉 (a najlepsze są, wiadomo, ogórki babci, czy właściwie w tym przypadku prababci). Liście dębu czy porzeczki nie są konieczne, i w tym roku zrezygnowaliśmy.

Ogórki kiszone

Składniki: ogórki do kiszenia, najlepiej jak najmniejsze, ilości dowolne ;), woda, sól, zestaw(y) do kiszenia (po ok. 1/2 zestawu na słoik litrowy), opcjonalnie: 1 liść dębu, czarnej porzeczki i wiśni na słoik, dodatkowe ząbki czosnku (obrane, w całości), chrzan (obrany, w plastrach, świeży lub suszony)

Zagotowujemy wodę posoloną 1 kopiastą łyżką soli niejodowanej na litr wody; wody bierzemy tyle litrów, ile planujemy słoików ogórków. Wystudzamy. Myjemy ogórki, pakujemy do czystych, wyparzonych słoików; dodatkowe liście i czosnek/chrzan, jeśli używamy, pakujemy między ogórki. Na wierzchu umieszczamy zestaw do kiszenia. Zalewamy do pełna wystudzoną zalewą. Słoiki zakręcamy szczelnie, umieszczamy w chłodnym miejscu typu piwnica, najlepiej zabezpieczając podłoże folią (zdarza im się przeciekanie). Po ok. 6-8 tygodniach można spożywać.