Mincemeat

Mincemeat"I’ll make mincemeat out of you", jak mówił bohater kreskówek Klondike Kat albo pani Huber do Susan Meyer w Gotowych na wszystko. Po polsku "zrobię z ciebie marmoladę", i już kiedyś o tej "marmoladzie" pisałam. Meat nieprzypadkowo znajduje się w nazwie tej gęstej masy bakaliowej – kiedyś robiono ją z mieszanki mięsa i owoców. Potem z mięsa został sam tłuszcz lub łój, jak w przepisach na pudding świąteczny, ale można też zrobić wersję beztłuszczową i wege, jak moja z Domestic goddess Nigelli. To właśnie do tego był mi potrzebny Redd’s, bo w przepisie oryginalnie był cider.

Składniki: 250 g miękkiego, drobnego brązowego cukru, 250 ml półwytrawnego cydru lub piwa Redd’s + dodatkowa łyżka białego cukru, 1 kg jabłek, obranych, z grubsza pokrojonych, 1/2 łyżeczki przyprawy korzenej (u mnie Kotanyi do jabłecznika), 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu, 250 g koryntek, 250 g rodzynek, 75 g kandyzowanych wiśni, posiekanych (dałam suszone i nie kroiłam), 75 g blanszowanych migdałów, dość drobno posiekanych (użyłam częściowo płatków migdałowych), skórka i sok z 1/2 cytryny, 90 ml (6 łyżek) brandy lub rumu

Rozpuszczamy cukier w cydrze/piwie na małym ogniu. Dodajemy jabłka i pozostałe składniki, poza brandy i gotujemy na niewielkim ogniu, aż całość zamieni się w pulpę a la chutney/dżem (ok. 30 min). Zdejmujemy z ognia, lekko wystudzamy i dodajemy alkohol, mieszamy. Przekładamy do wyparzonych, czystych słoików i tu z własnej inicjatywy spasteryzowałam mincemeat ok. 20 min. Nie wiem, jak długo można przechowywać bez pasteryzacji; w chłodnym miejscu pewnie dość długo, ale w temperaturze pokojowej być może tylko kilka tygodni. Ja chciałam mieć masę bakaliową na dłużej, więc zdecydowałam się na pasteryzację. Wg. Nigelli powinno wyjść 2 kg, mi wyszło mniej – ok. 1,6-1,7.

Mincemeat używamy, zwłaszcza w sezonie świątecznym, zwłaszcza do nadziewania tart i tartaletek, ale jest b. smaczne też na chlebie czy jako dodatek do muffinek. I pachnie dla mnie… Świętami 😉 W nadchodzących tygodniach możecie się spodziewać słodkości z tą masą.