Przyznaję, że jeszcze przed wyjazdem liczyłam na to, że obejrzymy w Indiach chociaż plantacje herbaty. Tak się złożyło, że udało nam się zobaczyć znacznie więcej upraw – część zwiedzając park narodowy Wayanad w PN Kerali, a część na Goa w Sahakari Spice Farm. To ostatnie doświadczenie, mimo swej komercyjności (goście obwieszani na wstępie girlandami kwiatów, grupa za grupą chodzi z przewodnikiem w trybie taśmy montażowej, lunch w cenie  biletu, itd.) stanowiło bogate źródło wiedzy. I tak zobaczyłam, jak wygląda kurkuma, zanim zamieni się w żółty proszek…

Indyjskie plantacje i uprawy

… kardamon, zanim się go ususzy (widzicie fasolkę na gałęzi?)…

Indyjskie plantacje i uprawy

… a także, że kwiat gałki muszkatołowej jest częścią gałki, a wygląda to tak:

Indyjskie plantacje i uprawy

Dowiedziałam się także, jak się robi fenny (mocny alkohol kokosowy), że każdy rodzaj pieprzu (biały, czarny, czerwony i zielony) pochodzi z tej samej rośliny, tylko jest inaczej obrabiany i/lub zbierany w innym czasie, że liście curry dodaje się do curry rzekomo aby zrównoważyć działanie składników o wysokim poziomie cholesterolu (masło, mleko kokosowe),bo liście curry (podobno) cholesterol obniżają. Wąchałam także liście goździkowca oraz cynamonowca, czyli tzw. Indian bay leaves, które zastępują w kuchni indyjskiej liście laurowe.

Jeśli chodzi o uprawy widziane w Wayanad, największe wrażenie wywarły na mnie pola, pola i jeszcze raz pola herbaty, pełne symetrycznie zasadzonych krzaczków i kobiety z koszami pełnymi zebranych liści na głowie.

Indyjskie plantacje i uprawy

Indyjskie plantacje i uprawy

Poniżej pozostała dokumentacja zdjęciowa (klikajcie by powiększyć):

Indyjskie plantacje i uprawyIndyjskie plantacje i uprawyIndyjskie plantacje i uprawyIndyjskie plantacje i uprawyIndyjskie plantacje i uprawy

PS. I z wrażenia zapomniałam o plantacjach, których widziałam tyle, że ich silna zieleń mi spowszedniała; mowa o polach ryżowych. Tu pierwsze, które oglądałam i zarazem sfotografowałam, podczas naszej wycieczki na backwaters Kerali:

Indyjskie plantacje i uprawy