Chleb z morelami suszonymi i orzechami

Bardzo prosty i szybki chleb drożdżowy, z książki Petera Mayle’a Confessions of a French Baker (której jeszcze nie mam, ale to tylko kwestia czasu), podany dwa lata temu przez Cipcipkurkę na Galerii Potraw.

Składniki: 500 g mąki pszennej, 10 g soli, 15 g świeżych drożdży (użyłam wyjątkowo świeżych, zapewne można zastąpić ok. 1,5 łyżeczki suchych), 300 g wody, 100 g suszonych moreli, posiekanych, 100 g posiekanych orzechów laskowych (u mnie arachidowe ze wzgl. na alergię M).

Z podanych składników zagnieść ciasto (drożdże po prostu wkruszyłam do mąki i zalałam całość ciepławą wodą, nie robiłam rozczynu), wyrobić (można łyżką i ręką, nie trzeba miksera, ciasto jest miękkie i elastyczne), zostawić w ok. 25 st. na 30 minut. Podzielić na dwie porcje, każdą uformować w kulę/owalny bochenek. Przykryć. Odstawić na 30 minut. Piekarnik nagrzać do 230 stopni, chleb opędzlować wodą, naciąć w kilku miejscach. Piec 10-15 minut, zmniejszyć temp. do 200 stopni, piec kolejnych 10-15 minut.

Chleb wychodzi lekko słodki od moreli, ale nie przesadnie – IMHO idealnie pasuje do serów, np. pleśniowych. Już myślałam, że można by zrobić także inne wersje, np. z suszonymi figami…

Chleb z morelami suszonymi i orzechami