Sernik królewski

Kuchnia Świąteczna 2009Nie wiem, jak to się stało, że do tej pory nie pokazałam Wam tego sernika. Jest to dzieło, które – w ilości podwójnej – moja połowa piecze dwa razy do roku (jak możecie się domyślać, raz na Wigilię, raz na Wielkanoc). I jest to jedyny tradycyjny sernik, który naprawdę lubię (bo kratki krakowskie i inne nie dla mnie) o gęstym, dość zbitym, lekko kruszącym się farszu. To ciasto, które lepiej smakuje niż wygląda ;).

UWAGA: tego ciasta nie robimy z twarogu mielonego, tylko z sera półtłustego w kostkach. Nie chodzi tyle o smak, co o konsystencję. Jadłam z twarogu „wiaderkowego” i masa jest za wilgotna, zbyt lekka, nijaka, rozchodząca się – i tego nie polecam.

Ciasto – składniki: 3 szklanki (używamy amerykańskiej miarki 1 cup = ok. 240 ml) mąki, 1 szklanka cukru, 250g masła, 3 duże żółtka (białka (patrz uwagi poniżej) zostawiamy), 2 łyżki dobrego, ciemnego kakao, 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia, opcjonalnie: kilka łyżek śmietany lub śmietanki

Wszystkie składniki zagnieść na gładką masę, przypominającą ciasto kruche. Jeśli masa będzie za sucha (bo np. żółtka będą za małe), połączyć składniki za pomocą kilku łyżek śmietanki lub śmietany. Schłodzić kilka h w lodówce (można całą noc) lub jeśli nie będziecie mieli czasu – tyle, ile potrzeba, by przygotować ser.


Ser – składniki: 1 kg sera twarogowego półtłustego (koniecznie! o czym niżej), 1 kostka (200g) masła, 2 szklanki cukru, 4 duże żółtka (białka zostawiamy), 2 łyżki cukru waniliowego, 1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru, bakalie (garść rodzynek i/lub suszonej żurawiny, po 100g skórki pomarańczowej i rozdrobnionych orzechów włoskich)

Ser wkruszyć do miski. Wszystkie składniki sernika dokładnie połączyć, dbając o dokładne rozdrobnienie sera (rozgniatać go dokładnie ręką lub końcówką rozgniatającą miksera). Kiedyś M ser mielił jednokrotnie, ale od paru lat zaprzestał, gdyż brak zmielenia nie wpływa negatywnie na smak/konsystencję. Bakalie* dodajemy pod koniec mieszania, a na sam koniec delikatnie dokładamy ubitą (nie przesadnie) pianę z 7 białek.

*Opcjonalnie orzechy można nie rozdrobnić, a zmielić i w takiej postaci dodać do masy – wyjdzie sernik orzechowy.

Schłodzone ciasto podzielić na 1/2. Jedną część rozwałkować, wyłożyć nią wysmarowaną i wysypaną mąką/wyłożoną pergaminem dużą blachę „na cały piekarnik”. Jeśli ciasto będzie się rwało, można je wklepać w dno blachy po kawałku. Na ciasto wyłożyć ser, na to zetrzeć na tarce resztę ciasta. Piec ok. 1 h w 180 st, aż wierzchnia warstwa będzie mocno zrumieniona i chrupka. Po upieczeniu dokładnie wystudzić; imho nadaje się do jedzenia dopiero na drugi dzień.

A tu widać przekrój:

Sernik królewski